Jak prawidłowo zakładać i zdejmować maseczki ochronne?

W związku z panującą obecnie pandemią w wielu miejscach wymagane jest zasłanianie ust oraz nosa, w czym najlepiej sprawdzają się maseczki. Nadal jednak niektórzy ludzie zakładają je w sposób nieprawidłowy, przez co ich skuteczność się zmniejsza. W trosce o swoje zdrowie warto więc dowiedzieć się, jak prawidłowo założyć i zdjąć maseczkę.

Maseczka ochronna na twarz – czemu jest tak ważna?

Koronawirus z Wuhan jest bardzo zaraźliwy i nawet osoby bez objawów choroby mogą przenosić go na innych. Trzeba wiedzieć, że rozprowadza się drogą kropelkową – a więc przez usta i nos, dlatego tak potrzebne są wspomniane osłony tych partii ciała. Kiedy jednak np. maseczki nie są dobrze zakładane, to wirus nadal może się przenosić.

Obecnie na rynku istnieją trzy najbardziej powszechne kategorie produktów osłaniających usta oraz nos. Przede wszystkim są to maseczki chirurgiczne, maseczki ochronne wielorazowe, jak i przyłbice ochronne dostępne w wersjach zasłaniających nie tylko usta i nos, ale całą twarz.

Maseczka chirurgiczna – jak nosić?

Nie wiesz, którą stroną ubierać maseczkę chirurgiczną? Te zazwyczaj posiadają dwie strony – białą i niebieską (ewentualnie zieloną). Biała część zawsze powinna dotykać twarzy! To nie wszystko, ponieważ podczas zakładania produktu trzeba zachować szczególną uwagę. Chodzi przede wszystkim o to, by maseczka chirurgiczna nie odstawała od twarzy. Najpewniej znajduje się w niej drucik (powinien dotykać nosa), który należy docisnąć i dogiąć do kształtu nosa, dzięki czemu maska lepiej dopasuje się do twarzy.

maseczki ochronne

Odrobinę inaczej wygląda sytuacja w przypadku produktów, takich jak maseczka ochronna na twarz wielorazowego użytku. To najpopularniejsze produkty tego rodzaju, ponieważ nie powodują konieczności częstego kupna i analogicznie – także wyrzucania maseczek jednorazowych do śmieci. Trzeba jednak pamiętać, że z takich masek należy korzystać zachowując zasady higieny – przede wszystkim muszą być one regularnie prane, o czym wiele osób niestety zapomina. Powinno mieć to miejsce po każdym ubraniu.

Gumki do maseczek chirurgicznych – ważniejsze, niż myślisz

To nie wszystko, ponieważ zarówno maseczki chirurgiczne, jak i wielorazowe, nie powinny być dotykane dłońmi. Przede wszystkim z tego powodu, że ręką można dotknąć powierzchni, na której wirus się znajduje. A przez przeniesienie go na maseczkę, przez którą się oddycha przez dłuższy czas, można w prosty sposób się zarazić. Z tego powodu zakładanie maski powinno odbywać się poprzez chwycenie gumek po jej bokach.

Dochodzi do tego fakt, że podobnie powinno wyglądać zdejmowanie maseczek. Z tego powodu także nie powinno się dotykać samej maski (może na niej znajdować się wirus, a przy tym na pewno sporo różnego rodzaju bakterii), gdyż później niebezpieczne substancje mogą dostać się do ciała np. w przypadku potarcia oczu. Zawsze zdejmowanie maseczki odbywa się poprzez dotykanie gumek! Jeżeli chodzi o maseczki jednorazowe chirurgiczne, to ważna jest też utylizacja. Powinno się je wyrzucać prosto do kosza ze zmieszanymi odpadami, nie wolno wcześniej położyć jej na blacie itd.

gumka płaska do maseczek

Istotne są gumki do masek!

Noszenie masek może być uciążliwe, dlatego produkując tego rodzaju przedmioty, warto stawiać na odpowiednie gumki do maseczek chirurgicznych, wielorazowych, przyłbic itd. Powinny nie ocierać skóry, a także mieć dobrą długość. Wiadomo, że ludzie posiadają różnych rozmiarów głowy, dlatego dobrym pomysłem jest tworzenie modeli o różnych wymiarach pod kątem owych gumek. Firma Kakado serdecznie zaprasza do skorzystania z oferty gumek do maseczek chirurgicznych, które są wytrzymałe i nie drażnią skóry.