Jaki papier określamy jako półpergaminowy i jakie są jego główne zastosowania?

Papier znajduje niezwykle szerokie zastosowanie w przemyśle i występuje w wielu wersjach. Wykorzystywany jest między innymi do pakowania rozmaitych artykułów spożywczych i nie tylko. Jednym z często wybieranych w tym celu rodzajów jest papier półpergaminowy – cienki papier pakowy, który wyróżnia się swoją jakością i stuprocentowo naturalnym składem. Przeczytaj, co to za papier i jakie są jego główne zastosowania!

Czym jest papier półpergaminowy?

Papier półpergaminowy to wysokiej jakości biały papier bezkwasowy, który składa się w 100% z włókna celulozowego, dzięki czemu jest produktem wytrzymałym i ekologicznym. Dzięki specjalnemu procesowi produkcji półpergamin ma podwyższone właściwości wodotrwałe. Co istotne, posiada certyfikat do kontaktu z żywnością, w związku z czym znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, między innymi w branży spożywczej i farmaceutycznej.

W ofercie producentów dostępne są także półpergaminy z certyfikatem FSC oraz ISEGA. Papier półpergaminowy występuje w kilku gramaturach do wyboru – od 28 gsm do 60 gsm i sprzedawany jest w arkuszach lub w roli. Ponadto może być on powlekany dodatkową tłuszczoszczelną ekologiczną barierą, która również jest całkowicie naturalna i biodegradowalna, a jednocześnie pozwala na pakowanie w papier tłustych i wilgotnych produktów.

Zastosowanie papieru półpergaminowego

Celulozowy papier półpergaminowy wyróżnia się bardzo szerokim zastosowaniem. Może być on bowiem wykorzystywany do pakowania każdego rodzaju produktów. Jest niezastąpiony przy produkcji opakowań spożywczych, a jednocześnie służy jako:

  • owijka,
  • wypełniacz do paczek,
  • wypełniacz w torbach zakupowych,
  • przekładki przemysłowe (produkcja szkła, aluminium, części metalowych)

Ponadto półpergamin – szczególnie w niskiej gramaturze – często wykorzystywany jest do estetycznego pakowania ubrań oraz innych produktów, takich jak buty, biżuteria czy galanteria skórzana.