Jakie mechanizmy stosuje się w segregatorach?

Segregatory pełnią niezwykle istotną funkcję w każdym biurze, pomagając utrzymać nam pełen porządek w dokumentach. W przypadku tych akcesoriów kluczową rolę odgrywają też zastosowane w nich mechanizmy. Różne ich typy umożliwiają efektywną organizację oraz łatwy dostęp do zawartości segregatorów. W poniższym artykule przedstawimy najpopularniejsze rodzaje mechanizmów stosowanych w segregatorach oraz ich specyfikację.

Mechanizmy dźwigniowe – sprawdzone rozwiązanie w biurze

Mechanizmy dźwigniowe to najbardziej popularne rozwiązanie stosowane w tradycyjnych segregatorach biurowych oraz archiwizacyjnych. Wykonane z niklowanego metalu, gwarantują trwałość i bezproblemowe użytkowanie przez długie lata, dzięki czemu są stosowane na szeroką skalę.

Co istotne, mechanizmy do segregatorów dźwigniowe dostępne są w kilku rozmiarach, w związku z czym można je łatwo dopasować do określonych potrzeb użytkownika. Ponadto w komplecie z każdym mechanizmem dźwigniowym znajduje się metalowy dociskacz do dokumentów, który zapewnia stabilne przechowywanie materiałów nawet przy częstym ich przeglądaniu.

Różnorodność mechanizmów ringowych

Mechanizmy ringowe nazywane są również szczękowymi. Wyróżniamy tu trzy typy – D, R i Q, które różnią się między sobą kształtem, pojemnością wkładu oraz zastosowaniem. Mechanizm typu D ma kształt półokrągły i charakteryzuje się większą pojemnością wkładu niż typ R. Używany jest przede wszystkim w segregatorach reklamowych i ofertowych, gdzie potrzebujemy więcej miejsca na przechowywanie materiałów. Z kolei mechanizm typu R ma okrągły kształt i nieco mniejszą pojemność wkładu kartek niż typ D.

Zaletą tego rozwiązania jest łatwiejsze obracanie dokumentów. Mechanizm typu Q to najbardziej pojemny spośród wszystkich rodzajów mechanizmów ringowych. Jego zalety wykorzystywane są przede wszystkim w segregatorach służących do produkcji wzorników – wyjątkowo wysokie mechanizmy Q są w stanie utrzymać grubą tekturę, panele, skóry czy nawet płytki. Dzięki temu umożliwiają efektywne przechowywanie oraz łatwy dostęp do różnorodnych, ciężkich i grubych materiałów.