Jakie nity wykorzystuje się w introligatorstwie?

Introligatorstwo to istotna część branży poligraficznej. Jest to ostatni etap przygotowania druku do użytku, który decyduje o ostatecznym wyglądzie, funkcjonalności oraz odporności na uszkodzenia Twojego końcowego produktu. Wykańczanie druków nie obyłoby się bez materiałów, mechanizmów i akcesoriów introligatorskich. Wśród akcesoriów poligraficznych wyróżnić można na przykład nity introligatorskie, służące do łączenia ze sobą materiałów. Często nazywane są również łącznikami i wykorzystywane są przede wszystkim w reklamie oraz poligrafii. Są to produkty o znacznej wytrzymałości.

Nity introligatorskie służą do łączenia wszelkiego rodzaju dokumentów, wydruków, materiałów PCV oraz tworzenia wzorników, próbników, książek, albumów, kart menu czy standów kartonowych. Stosowane są w nitowaniu do trwałego łączenia ze sobą elementów konstrukcyjnych. Montaż z użyciem nitów jest bardzo łatwy, szybki i daje wiele możliwości. Nity introligatorskie można spotkać przy wzornikach kolorów farb, tekstyliów, płyt meblowych oraz materiałów tapicerskich. Najczęściej są widoczne na okleinie zewnętrznej i służą zwiększeniu stabilizacji.

Jakie rodzaje nitów używane są w branży introligatorskiej?

Rodzajów nitów jest wiele, a podzielić je można zarówno pod względem ich zastosowania, kształtu łba, jak i materiału wykonania, który ma wpływ na ich późniejsze wykorzystanie i wytrzymałość. Z uwagi na materiał wykonania można podzielić nity na te wykonane z metalu oraz wykonane z kolorowego lub przeźroczystego plastiku.

  • Nity grzybkowe maszynowe – wykonane z niklowanego metalu. Używane do mocowania mechanizmów ringowych, produkcji segregatorów oraz do innych zastosowań introligatorskich. Do zakuwania nitów metalowych potrzebna jest nitownica ręczna wraz z końcówkami do nitowania.
  • Nity przelotowe rurkowe – wykonane z niklowanego metalu. Wykorzystywane są w introligatorstwie do produkcji materiałów biurowych, np. do mocowania mechanizmów dźwigniowych w segregatorach i folderach.

Kolejnym rodzajem nitów są te wykonane z plastiku, czyli nity plastikowe NRV i BRV na krótkiej nóżce. Występują najczęściej w kolorze białym, czarnym i przeźroczystym. Stosowane są w introligatorstwie do łączenia elementów papierowych oraz do produkcji wzorników i plansz obrotowych. Inny rodzaj podziału stanowi ten ze względu na kształt łba danego nitu, który wpływa m.in. na to, jaką powierzchnię finalnie uzyskamy. W introligatorstwie najczęściej używa się nitów grzybkowych, soczewkowych, stożkowych oraz tych z dużym kołnierzem. Dostępne są one także w wersji wkręcanej lub zatrzaskowej. Te drugie cieszą się większą popularnością z uwagi na szybszy montaż. Nie ma tutaj jednak możliwości rozmontowania finalnego produktu.