Podstawowe narzędzia introligatorskie

Pracownie introligatorskie, które zajmują się oprawą i wykańczaniem druków, korzystają nie tylko z rozmaitych urządzeń, ale też praktycznych akcesoriów. Dzięki nim gotowe wyroby papiernicze cechują się zarówno atrakcyjnym wyglądem, jak i funkcjonalnością oraz odpornością na uszkodzenia. Akcesoria introligatorskie stosowane są także w drukarniach i całym przemyśle poligraficznym. Sprawdźmy, jakie są ich podstawowe rodzaje!

Śruby i nity do spinania, zaciskania, mocowania

Spośród wielu akcesoriów introligatorskich należy wymienić przede wszystkim różnego rodzaju śruby i nity. Nity są wykorzystywane do mocowania clipów do clipboardów, a także mechanizmów ringowych czy dźwigniowych w segregatorach. Śruby introligatorskie natomiast świetnie sprawdzają się do łączenia materiałów drukowanych, takich jak albumy, katalogi, wzorniki czy menu. Oba rodzaje tych akcesoriów dostępne są w wersji metalowej oraz plastikowej.

Mechanizmy do zaciskania w segregatorach i klipach w clipboardach

Podstawowe akcesoria introligatorskie to także mechanizmy do segregatorów, które wykonane są z trwałego metalu i występują w kilku rodzajach do wyboru. Najpopularniejsze typy to D (półokrągłe), R (okrągłe) i Q (prostokątne). Clipy do clipboardów natomiast dzielą się na modele:

  • z ząbkami,
  • z drutem,
  • z zawieszką,
  • z uchwytem na długopis,
  • z dźwignią.

Wąsy do teczek i listwy

Ponadto nie można zapomnieć o wąsach skoroszytowych, które umożliwiają wygodną archiwizację dokumentacji. W związku z tym szczególne zastosowanie znajdują w biurach. Za ich pomocą można w prosty sposób posegregować faktury, umowy i wszelkie inne firmowe dokumenty, które muszą być przechowywane nawet przez wiele lat. Plastikowe i metalowe listwy również pozwalają na praktyczne porządkowanie dokumentów, a także tworzenie folderów. Świetnie sprawdzają się również do zabezpieczania zawartości segregatorów i pełnią funkcję ozdobną.