Rodzaje maszyn introligatorskich

Tworząc różnego rodzaju materiały reklamowe, korzystamy z plakatów, bannerów czy ulotek. Ale jak wytwarzane są takie materiały? Właśnie dzięki maszynom introligatorskim! Dzięki naszemu tekstowi poznasz rodzaje urządzeń introligatorskich oraz sposoby ich działania.

Jakie są rodzaje maszyn introligatorskich?

Jak już wspomnieliśmy, bez maszyn tego typu tworzenie materiałów biurowych i reklamowych, a także oprawa książek, prac naukowych, wydawnictw i albumów byłyby o wiele trudniejsza. Urządzenia introligatorskie towarzyszą nam w zasadzie na co dzień. Czytając książkę, wiele osób nawet nie zastanawia się, w jaki sposób powstaje jej okładka, jak nadawany jest jej połysk oraz co sprawia, że oprawa i stronnice stają się jednym elementem. Pamiętajmy, że introligatorstwo polega głównie na oprawianiu książek, jednak nie jest to prosta sprawa, a potrzeby klientów sprawiają, że okładki stają się coraz większym wyzwaniem dla maszyn obsługiwanych przez introligatora. Jakie zatem maszyny i urządzenia introligatorskie są wykorzystywane najczęściej?

  1. Falcerki - służą do złamania papieru w różnych formatach. Falcerki robią tę czynność z bardzo dużą prędkością, co sprawia, że można tworzyć duże ilości materiałów w krótkim czasie. Na rynku możemy znaleźć między innymi kieszeniowe, kieszeniowo-nożowe i farmaceutyczne. Dla przykładu, falcerki farmaceutyczne dedykowane są do falcowania papieru o bardzo niskiej gramaturze i tworzenia ulotek składających się z dużej ilości stron w małym formacie końcowym.
  2. Laminatory - to urządzenia, które służą do zabezpieczenia papieru przed zabrudzeniami i zewnętrznymi czynnikami, które mogą go zniszczyć. Ponadto odpowiednie laminowanie papieru sprawia, że przetrwa on o wiele dłużej. Jeżeli zależy nam na tym, żeby nasz dyplom czy inny dokument, który chcemy powiesić na ścianie, przetrwał w bardzo dobrym stanie, to warto go zalaminować.
  3. Oklejarki - za pomocą oklejarki klei się książkę lub inne wydawnictwo poprzez nałożenie grubej warstwy gorącego kleju. Dzięki temu urządzeniu nasze książki wytrzymują dziesiątki/setki lat. Na rynku są maszyny, które sprawdzają się lepiej w klejeniu książek z miękką bądź twardą oprawą. Najnowsze oklejarki są już obsługiwane za pomocą intuicyjnego, dotykowego sterowania. Najczęstszymi klejami stosowanymi są: EVA (Hotmelt), poliuretanowy oraz dyspersyjny.
  4. Krajarki - zdarzają się sytuacje, w których musimy przeciąć papier na części, żeby potem był użyteczny. Za pomocą zawartych w nich nożach możemy ciąć materiały na takie kawałki, jakie będą nam potrzebne do dalszego użytkowania.
  5. Niciarki - służą do zszywania książek, również tych o dużych rozmiarach, albo tych, które są dla nas bardzo cenne. Stosowane są przede wszystkim w przypadku ekskluzywnych wydawnictw.
  6. Liczarki - są wykorzystywane w dużych drukarniach i służą do liczenia arkuszy papieru. Za ich pomocą szybko możemy otrzymać bieżące stany i pozwalają na eliminację błędów w liczeniu, tym samym oszczędzając czas i pieniądze.
  7. Nitownice – służą do zakładania nitów na różne materiały, nie tylko papierów czy kartonów, ale również tekstyliów, skór etc. Najprostsze są nitownice ręczne, gdzie nakładamy ręcznie nit, a następnie ‘wciskamy’ nit w dany materiał. Bardziej zaawansowane są nitownice półautomatyczne i automatyczne, często już z zamontowanym podajnikiem nitów. Cały proces odbywa się dzięki temu szybciej i sprawniej. Nitownice pozwalają także na montaż oczek i narożników introligatorskich.

Ponadto możemy spotkać takie maszyny jak automatyczne pakowarki, zestawy maszyn do twardej oprawy, bigownice, maszyny do kaszerowania (to są np. aplikatury kleju), zawijarki i wiele innych.

Gdzie kupować maszyny introligatorskie?

Od wielu lat nasza firma zajmuje się dostarczaniem maszyn introligatorskich do kontrahentów w kraju, jak i za granicą. Posiadamy w swojej ofercie zarówno nowe, jak i używane maszyny introligatorskie. Znajdziesz u nas wiele maszyn, które rozwiną twoją drukarnię, introligatornię, wydawnictwo. Ponadto zajmuje się serwisem, jak i produkcją maszyn introligatorskich wg indywidualnego zapotrzebowania.

Oferujemy również klientom papiery i kartony, tektury introligatorskie oraz akcesoria reklamowe. Można zatem powiedzieć, że znajdziesz tam wszystko, czego dusza zapragnie. Współpracujemy z wieloma papierniami i producentami nie tylko z Polski, lecz również z całej Europy i zapewniamy wysoką jakość oferowanych materiałów, jak i realizowanych usług.